You are currently viewing Topraklama Ölçümü Amiral Gemisi CA 6116N

Topraklama Ölçümü Amiral Gemisi CA 6116N

  • Post category:Genel
  • Post comments:0 Yorum

CA 6116N Çok Fonksiyonlu Elektrik Tesisat Test Cihazını Tanıyalım.

CA6116 ile yeni yapılmış binalardaki veya mevcut binalardaki elektrik tesisatınızı uluslararası standartlara göre test edebilirsiniz. İlgili test standartları: EN/IEC 61557, IEC60364-6, NF-C 15-100, VDE100, XP C 16-600. Birçok ölçü aletinin yaptığı işi tek başına yapar ve bilgisayara aktarır.

 

Peki, CA 6116N İle Neleri Test Edebilirsiniz?

Toprak Devamlılığı Ölçümü

Bu testin amacı arıza akımlarının toprağa akmasını sağlayan topraklama iletkeninin toprak ile irtibat kalitesinin tespitidir. Burada ölçülen direnç uluslararası standart olan 0,5 Ω seviyesinin altında olması istenir bu değer limit olarak ekranın üzerinde görüntülenir (dilerseniz limiti değiştirebilirsiniz). İlgili standartlar doğrultusunda CA6116N test için 200 mA akım ve 4…24 V arası bir gerilim kullanır.

 

İzolasyon Direnci Ölçümü

Bu testin amacı izolasyon direncinin; aktif iletkenlerin birbirleri arasında ve toprağa karşı olan ölçüm değerlerinin ilgili uluslar arası standartların üzerinde olduğunun tespit edilmesidir.

CA6116 bu testi 5 farklı ölçüm kademesinde yapabilir 50/100/250/500/1000 Vdc. Böylece zayıf akım veya kuvvetli akım tesislerindeki izolasyon direnci testleri CA6116 ile yapılabilir.

Ürünün, 500 V ‘a kadar olan tesisler için varsayılan limit değeri 1 Mohm dur. Bu değer istenilen herhangi bir limit değer ile değiştirilebilir.

 

Prizden Topraklama Ölçümü

Doğru bir topraklama; yıldırım veya arıza akımlarına karşı, insan, mal ve uygulamayı korumanın  tek yoludur. Bu nedenle elektrikle çalışan her cihazın bağlı olduğu noktadaki topraklama direncinin istenilen limitlerde olması büyük önem taşır.

CA6116 ile her türlü topraklama sistemine ait toprak direnci enerji altında veya enerjisiz olarak ilgili uygulamanın yanından anında ölçülerek görülebilir. Üstelik bu ölçüm hem toprağa kazık çakarak hem de kazık çakmadan direkt olarak prizden yapılabilir.

topraklama-olcumu-chauvin-arnoux-ca-6116n-2

3 Telli Topraklama Ölçümü

Bu ölçüm ile mevcut bir topraklamanızın direncini periyodik olarak ölçerek sağlıklı çalıştığından emin olabilirsiniz.

Bunun için CA6116 ile verilen 2 adet topraklama kazığını toprağa çakıp test butonuna basmak yeterlidir. Ölçüm direkt olarak ekranda görüntülenir. Eğer expert (uzman) modunu seçerseniz ölçüm kazıklarının dirençleri de ekranda görüntülenir.

 

Enerji Altında Topraklama Ölçümü (Ra)

Bu ölçüm temelde 3 telli topraklama ölçümü ile aynı aynıdır tek fark bu ölçümde tek ölçüm kazığı kullanılır ve ölçüm süresince topraklama iletkenini sökmeye gerek kalmadığından hızlı ve güvenilirdir.

İki farklı ölçüm modu vardır.

Kaçak akım rölelerinin (30 mA) açmasını engelleyecek test akımı ile ölçüm ki bu ölçümde 6/9/12 mA lik test akımları kullanılır.

Yüksek test akımı ile ölçüm modunda (Trip mod) ise ölçüm hassasiyeti çok daha fazladır. Bu ölçüm sonucunda SEV3755 standardına göre faz-toprak hatası durumundaki hata gerilimi (Ufk) de hesaplanır.

topraklama-olcumu-chauvin-arnoux-ca-6116n-3

Enerji Altında Seçici Topraklama Ölçümü (Ra Sel.)

Eğer birçok topraklama elektrodu paralel bağlanmış ise (TN tip topraklama) topraklama ölçüm pensi kullanarak (bu üründe opsiyondur) enerji altında seçici topraklama ölçümü yapmak mümkündür. Bu ölçüm tekniği ile topraklama iletkenlerinden birinin topraklama direncini, diğer iletkenlerin bağlantısını sökmeden sistem enerji altında iken dahi ölçmek mümkündür.

 

Hat Empedansı (Zi) Testi

Bu ölçüm Faz-Nötr veya Faz-Faz arasındaki loop (döngü) empedansını ölçmek ve bir kısa devre durumunda akacak arıza akımını hesaplayarak ilgili devre kesicilerin seçilmesi veya seçilmiş olan devre kesicilerin uygunluğunun tespiti amacı ile kullanılır.

Ölçüm için ürünle birlikte verilen özel priz adaptörü veya bağlantı kabloları kullanılarak kolayca prizden veya pano-ekipmandan ölçüm yapmak mümkündür.

 

Loop Empedans (Zs) Testi

TT tipi topraklama uygulamalarında, herhangi bir kazık kullanmadan toprak ölçümü yapmanın kolay yolu loop (döngü) empedansı ölçümüdür. Sonuç Zs, L ve PE iletkenleri arasında loop empedansını ölçerek bulunur. Topraklama direncinden sadece biraz büyüktür ki bu değer içerisinde trafonun topraklama direnci ve kabloların dirençleri mevcuttur ki bu değerler çok ufak olduğundan kayda değer değildir.

TN ve TT tipi uygulamalarda, loop empedansı ölçümü sayesinde kısa devre akımı da hesaplanır ve bağlantılar için gerekli korumaların değerleri anlaşılabilir ( sigorta veya devre kesiciler )

IT tipi bağlantılarda ise, bu ölçüm trafonun empedansının çok yüksek olmasından dolayı yapılamaz ki bazen topraktan bağlantı tamamen izoledir.

 

Kaçak Akım Rölesi Testi

CA6116 3 farklı metotla kaçak akım rölelerini test edebilir.

Pulse modu: Bu modda kaçak akım rölesinin cevap süresi açma süresi ölçülür.

Adım modu: rölenin açma zamanı ve açma akımının tam olarak tespiti için kullanılır.

Tripsiz (Açmasız) test: Kaçak akım rölesinin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirip getirmediğinin tespitinde kullanılır.

KAR (RCD) testi aynı zamanda hata anında oluşacak olan hata gerilimini de hesaplamakta kullanılır. Uf = Zs x IΔn

Bu ölçümde birçok test fonksiyonu değiştirilebilir.

Test edilen KAR (RCD) nin kapasitesi, KAR (RCD) tipi: Standart (STD), S veya G tipi

Test sinyalinin dalga formu

Tüm bu testler belli periyotlar ile tekrarlanmakta ve ilgili kurumlara sunulmaktadır. Topraklama testi, elektrik tesisat uygunluk belgesi, yangın alarm sitemleri uygunluk testleri için CA 6116N ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duymaktayız. Talepleriniz için bizi arayabilir destek talebinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın